Flaga Unii Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej

 
Dwanaście złotych gwiazd (lub pentagramów) na niebieskim tle – symbol ten znany jest dzisiaj każdemu Europejczykowi. Flaga Unii Europejskiej w dzisiejszej wersji została zaprezentowana Radzie Europejskiej w 1955 roku i została uznana za symbol zjednoczonej Europy. Pomysłodawcą projektu jest flagi jest Arsene Heitz, zaś układ i rozmieszczenie oraz proporcje elementów flagi UE jest efektem pracy Paula M.G. Lévyego.Obecna flaga Unii Europejskiej nie jest pierwszym symbolem ruchu zjednoczonej Europy. Już w latach 20-stych XX wieku działał ruch paneuropejski, który posiadał niebieską flagę z żółtym kołem w centralnej jej części. Koło zaś wpisany był czerwony krzyż. Flagę uznano jednak za mało estetyczną i nie reprezentowała późniejszej rady Europejskiej.

Obecna flaga symbolizuje jedność państw Europejskich, idealną równowagę i harmonię oraz solidarność. Koncepcja idealnie pasuje do hasła przewodniego Unii Europejskiej: In varietate concordia (z łac.: Jedność w różnorodności). Wbrew pozorom liczba gwiazd nie oznacza liczbę krajów, które tworzyły UE u jej początków, gdyż krajów tych było 14. Liczba 12 oznacza idealną całość, tak samo jak krąg, w który układają się żółte gwiazdy.

Niektórzy dopatrują się odniesienia do Biblii i 12 apostołów. Najczęściej jednak porównuje się gwiazdy do symbolu aureoli nad głową Matki Boskeij. Autor flagi nie zaprzecza, twierdząc, że inspirował się fragmentem Apokalipsy świętego Jana.